به گزارش آهن پرايس در اخبار بازار فولاد، ثبات نسبي نرخ دلار در بازار آزاد در پنجشنبه گذشته تا حدودي از بين رفت و دلار نقدي به مرز 32 هزار تومان رسيد. اتفاقي که اگر آن را هيجان ناشي از نابساماني عرضه و تقاضا در بازار سياه در اين روز خاص بدانيم، مي‌توانيم براي هفته پيش‌رو نيز تداوم همين روند ثبات نسبي و تاب خوردن نرخ دلار در بازار آزاد روي مرز 32 هزار تومان را پيش‌بيني کنيم؛ زيرا دستورالعمل عرضه روزانه 50 ميليون دلار نقدي از سوي بانک مرکزي در هفته آتي نيز اجرايي خواهد شد و حتي اگر اين ارزپاشي بازهم نتواند تاثير مهمي روي کاهش نرخ ارز داشته باشد، حداقل مي‌تواند سدي نسبتا محکم در برابر افزايش بيشتر نرخ دلار در بازار آزاد باشد.


همچنين در هفته‌اي که گذشت، عبدالناصر همتي بار ديگر به عراق رفت و دوباره اعلام کرد که براي خريد کالاهاي اساسي با استفاده از منابع ارزي بلوکه‌شده ايران در عراق با نخست‌وزير اين کشور به توافق رسيده است. توافقي که اگر آن را عملياتي بدانيم مي‌توانيم اميد داشته باشيم که شايد بخشي از نياز واقعي ارزي کشور در ماه‌هاي آينده کمتر شود و به اين ترتيب، مديريت نيازهاي ارزي کاذب نيز سهل‌تر گردد. البته اگر اين اتفاق هم رخ ندهد، بازهم اخبار همين توافقات مي‌تواند سيگنال‌هاي مثبت کوچکي به بازار ارز بفرستد و تا حدودي جلوي التهابات اين بازارفولاد را بگيرد.


بنابراين با توجه به اين که به نظر مي‌رسد در هفته پيش‌ رو احتمالا شاهد ثبات نسبي نرخ ارز در بازار آزاد باشيم، دومين عامل مهم يعني سياست‌گذاري‌هاي جديد وزارت صمت مي‌تواند نقشي اساسي در تعيين قيمت محصولات فولادي در بازار آزاد داشته باشد. آنچه در ده روز گذشته در اين زمينه مشخص شده، اين است که اعضاي اصلي انجمن فولاد با معاونت معدني وزارت صمت توافقي براي تغيير فرمول تعيين قيمت پايه شمش در بورس کالا و کاهش اثر تنش‌هاي ارزي بر قيمت‌گذاري شمش و ديگر محصولات فولادي داشته‌ اند.


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

عکس آقای خامنه ای

آخرین جستجو ها

عکسينه خبر هاي ناب از علم سنتي Rick Chad Tham trai san Michael Jenner حسام الدين شفيعيان Michelle Norma